Top

Midlife- duygusal çalkantılar…

Midlife- duygusal çalkantılar…

Midlife hayatımızın yaşlanmadan önceki son virajı gibi. Bu son viraj da biraz uzasın derken bakarız ki zaman çok hızlanmıştır. Haftalar, aylar, mevsimler sanki daha bir hızlı geçmeye başlar ve bu hızlanma algısıyla birlikte zaman bize yaşlandığımızı hissettirmeye başlar. Tabii bu durum beraberinde diyet değişiklikleri, sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam gibi konuları getirir. Bunlar üzerinde daha çok kafa yormaya başlarız. Yine de ne kadar sağlıklı diyet, sağlıklı yemekler ile meşgul olsak da yaşlanma düşüncesi yakamızı bir türlü bırakmaz.

Yaşlılık neyi çağrıştırır??? Evet, Ölümü…

Midlife “ölümlü” olduğumuzu hissetmeye başladığımız dönemdir. Evet, hayatımızın geri kalanının kısaldığını fark ettiğimiz bir dönemdir. Bu farkındalığı her birimiz farklı ama birçoğumuz duygusal olarak çok inişli ve çıkışlı yaşarız. Yaşlanmanın hissedilmesinin bazılarımızı çok hırpaladığı doğrudur. Gençlik yıllarını geride bırakmanın duygusallığı, o yılları özlememize sebep olabilir. Birden o “eskileri” çok konuşmaya başlarız. Eski arkadaşlarımızı özler ve arar oluruz. Çocukluğumuzda gittiğimiz yazlıklara uğramak isteriz.:) Tabii bu durum eski günlere özlem duymamızla kalmaz. Bu dönemi yoğun şekilde hisseden, ondan etkilenen ve hatta onunla başa çıkamayanlar da olur. Bu yüzden kendi çevremizde bile bazı arkadaşlarımızın psikoloji üzerine kitaplar okuduğunu görür, psikolojik danışmanlık veya psikolojik terapi gibi konularda uzman kişilerden destek arayışına girdiklerini fark ederiz.

Bir yandan da daha yapmak istediğimiz ama yapamadığımız bir sürü şeyin olduğunu fark ederiz. Bu da bazılarımızda sıkışmışlık duygusuna sebep olur. “Bu muydu? Bu kadar mıydı? Ya ben aslında… ben ama… keşke…” gibi sorgulamalar kızgınlık, pişmanlık ve isyana dönüşebilir.

Bazı insanların korkuları iyice coşar. Hele ki zaten kaygılı ve endişeli bir insansanız bu dönemde bu duygular daha da çok coşabilir. Kendi sağlımızla ilgili kaygılar, yaşlanan anne babalarımızla ilgi korkular, çocuklarımıza bir şeyler olacak endişeleri…. (Bu duyguların çoğu aslında tam da bize ait değil, çocukluğumuzdan bu yana bize yüklenmiş ve yapışmış ama bu da ayrı bir konu ve ayrı bir yerde işlensin.)

Özetleyecek olursak:

“Midlife – Orta yaş” oldukça kafa karıştıran bir dönem

Midlife dediğimiz şeyi iyi yönetirseniz aslında bu dönem bir duraklama anıdır. Hayatınızı gözden geçirme, hayat pusulanızı tekrar elinize alıp bakma ve doğru yönü bulma dönemidir. Belki bir ara verme, nefes alma, yaralarınız varsa iyileştirme, aç susuzsanız açlığınızı susuzluğunuzu giderme dönemidir. Ve bu, birçok farklı yöntemle sağlanabilir, yeter ki midlife döneminizin bilincinde olun ve buna göre hareket etmeye başlayın…

Share
WellnessAdmin

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.