Top

Hayatın tadını çıkar

Hayatın tadını çıkar

2017 psikoloji “trendleri” arasındadır “savoring”.

Savoring’i “bir şeyin tadını çıkarma” olarak tercüme edebiliriz

Güneş batarken her saniyesini izlemek, o büyüleyici renkleri iyice izlemek, bu anın tamamen tadını çıkartmak…Ya da ilkbaharda açan ilk çiçekleri iyice koklayarak kendimizden geçmek, sonbaharda da ilk düşen kestanelere dokunmak ve bunun eşsiz bir an olduğunu iyice hissedebilmek…

Bunun gibi yüzlerce belki de binlerce muhteşem an yaşıyoruz ama gerçekten kaç tanesini hatırlıyoruz? Hangi birinin gerçekten farkındayız. Genelde değiliz bile.

80’li yıllarda bu “savoring” konusuna takan sosyal psikolog Fred Bryant, yine aynı yıllarda “Keyif Okulu”nu kurmuş. Tüm duyulara hitap eden bu “okul”dan 2006 yılına kadar neredeyse kimsenin haberi olmamış biliyor musunuz!?

Çünkü beynimiz böyle çalışmıyor, beynimiz bizi korumak için daha çok olumsuzluklara yoğunlaşıyor. Hayatımızdaki olumsuzluklarımızı daha çabuk fark ederiz, daha çok düşünürüz ve daha çok hatırlarız.

Bununla birlikte her zaman hayattan daha fazla keyif almanın yollarını kendimiz öğrenmek zorundayız!! Ve hayattan ne kadar çok keyif alırsak ve yaşadığımız güzellikleri ne kadar çok hatırlar ve içselleştirirsek bir o kadar da güçleniriz.

Bugün bu okulun vurguladığı birçok yöntemden çok basit 5 tanesini sizin için seçtik. Uygulamayı deneyin

Daha mutlu, daha huzurlu ve daha sağlıklı olabilmek için size “savoring” için birkaç örnek:

  1. Hayatınızda yaşadığınız iyi ve güzel anlarınızı anlatın! Mutluluk anlarınızın mutluluğunu artırmak ve onları daha uzun süreli hatırlayabilmek için tekrar tekrar anlatın. Ve özellikle de bu mutluluğu sizinle paylaşmaktan heyecan duyan insanlara anlatın
  2. Hatıralarınızı yaratın! Bazen gittiğimiz bir yurt dışı seyahatinden minik de olsa bir anahtarlık alırız, orada bol bol fotoğraf ve video çekeriz veya bir restoranın bardak altlığını, peçetesini vs. yanımızda getiririz, kumsalda bir deniz kabuğunu cebimize atarız. Bize o mutlu zamanı hatırlatacak her türlü renk, koku, müzik, hepsi hatıralar yaratmak için geçerli
  3. Kendinizi tebrik edin ve kutlayın! Bir sınav sonrası, proje sonunda, büyük temizlik işleri bittiğinde, spor dersi bittiğinde… Yani sizi iyi ve başarılı hissettiren olayların üstüne küçük ya da büyük kutlamanızı eksik etmeyin. Ne kadar uğraştığınızı ve sonunda bitirdiğinizi kutlayın.
  4. Duyularınızı güçlendirin. Keyif okulu aynı zamanda bir duyu antrenmanı okuludur. Özel ve güzel bir şey gördüğünüzde, güzel bir koku aldığınızda, muhteşem bir kumaşa dokunduğunuzda, sizi büyüleyen bir müzik dinlediğinizde, tadına doyamadığınız bir yemek yediğinizde… Size bu duyunuzun yaşattığı keyif ve haz, o anın tadını iyice çıkarma keyfini yaşatır.
  5. Çocukları mutlu anlarında gözlemleyin ve taklit edinBol kahkahalar, mutluktan havalara zıplamalar, hoplamalar, alkışlamalar, yüksek sesle şarkı söylemeler… Mutluluklarını nasıl tüm vücutlarında hissedip yansıtıyorlar değil mi!?

Hayatın keyfini çıkarmanız dileğiyle

Share
WellnessAdmin

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.